W jakich sportach gumy oporowe?
Gumy oporowe okazały się alternatywą do wykonywania treningu na wolnych ciężarach i możemy nimi przetrenować wszystkie partie mięśniowe. Bądźmy oczywiście poważni, nie zastąpimy gumą oporową podnoszenia przez profesjonalistów 200 kg w martwym ciągu, ale sam martwy ciąg przy mniejszym obciążeniu na gumach oporowych wykona się bez problemu. Warto zauważyć, że korzystają z nich trójboiści.
Co więcej, gumy treningowe dzięki swojej charakterystyce obciążenia (dynamiczna zmiana obciążenia) oferują wiele korzyści, których standardowo wolne ciężary i maszyny nie są w stanie nam zaoferować, objawia się to najczęściej lepszą stymulacją mięśni i prostszą stymulacją mięśni głębokich.
Gumy są bardzo chętnie włączane w takie sporty jak:
- siłownia (często jako aktywacja mięśni i rozgrzewka),
- trening ogólnorozwojowy,
- stretching i mobilność,
- uzupełnienie treningu z masą własnego ciała,
- sporty walki: boks, MMA i inne,
- pływanie,
- wspinaczka.
elements.envato autor fxquadro | Kobieta ćwicząca na gumach oporowych, ilustracja do artykułu o zaletach treningu na gumach
Jakie są zalety gum oporowych?
Jeśli wiemy już, że gumy możesz planować praktycznie w każdym sporcie lub ćwiczyć na gumach główną aktywność sportową, to przejdźmy teraz do ich zalet.
- Gumy to niedrogi, a bardzo funkcjonalny sprzęt treningowy.
- Gumy oporowe możesz zabrać wszędzie ze sobą i wykonać trening na swoim sprzęcie podczas podróży, wyjazdu służbowego czy okienka na studiach w pobliskim parku.
- Nie zajmują miejsca w domu i są jednym z optymalnych przyrządów treningowych do treningi w domu.
- Mniejsza szansa na kontuzje, niż w przypadku wolnych ciężarów.
- Znakomite do rehabilitacji po kontuzjach.
elements.envato autor microgen | kobieta ćwicząca na gumie oporowej, ilustracja do artykułu o zaletach treningu na gumach oporowych
Gumy oporowe występują w najróżniejszych wariantach. Zobacz, jakie są rodzaje gum oporowych.